EST RUS
 
Jõulurahu soovides 2014
Jõulurahu aeg on käes, kiirelt muutuvas maailmas on siis vähemalt ...
aasta 2013
Olga Slõk ja Ken Koort esimesel pidulikul Kodakondsustseremoonial Jõhvi Kontserdimajas

Ansip õnnistas kaunitarid, sportlased ja emad uuteks kodanikeks

Minister Urve Palol on uus kleit. Siidist ja maksimaalselt Eesti lipu värvi sinine. See sai spetsiaalselt eilseks õmmeldud, nädalaga.

Olga Slõk ja Ken Koort pidulikul aktusel
Foto: Raigo Pajula


Põhjus oli erakordne. Nagu rääkis eile kella kahe paiku päeval TV 3 noor reporter Jõhvi kontserdimaja ees: siin annab peaminister Andrus Ansip parajasti koos rahvastikuminister Paloga kodakondsustunnistuse kätte Ida-Virumaa vastsetele kodanikele.
Ärge uskuge, mida televiisor räägib ja isegi näitab. Kella kahe ajal tegi Ansip alles ringkäiku Kohtla-Järve ja Jõhvi kahes koolis ega jõudnud enda sõnul ära imestada – kas laste emakeel on eesti või vene keel, vahet pole. Sest ikka küsitakse samu asju, märkis ta, olgu rahvus milline tahes.See, millest TV 3 tähtsal näol rääkis – kodakondsustunnistuste esmakordne pidulik kättejagamine Eestis –, algas alles kaks tundi hiljem.

Asja initsiaator oli tõepoolest Palo. Niipea kui ta mullu kevadel ministriks sai, hakkas mõtlema, mismoodi värskeid kodanikke väärikamalt enda sekka võtta. Seni käis süsteem nagu autojuhilubadega, võrdles ta – tulge järele!

Sündmus tuleb pidulikumaks teha, otsustas Palo.

Õhtujuht sõiduvees

Võttis pea aasta aega, aga eile sai mõte teoks. Jõhvi kontserdimaja 160-kohalisse kammersaali kogunes 80 kutsutust ligi 60 värsket kodanikku – õpi- või töökohustused ei lubanud kõigil kohale ilmuda. Nad said Ansipilt kodakondsustunnistuse ja Palolt Eesti lipu, lisaks roosiõie ja CD «Ida-Virumaa turism».

«Nüüd nad ei ole enam turistid,» nentis Põhjaranniku fotograaf Peeter Lilleväli.

Palo alluvad olid kahtlemata vaeva näinud. Nõunik Silvia Jakobson, omaaegne Posti ajakirjanik, oli teinud mitu päeva reporteritööd ning helistanud läbi kõik kodakondsuse saajad, et kõnekaid isiklikke fakte välja peilida. Selleks, et õhtujuht Aare Rebban iga lavale kutsutut iseloomustada saaks.

Rebban oli sõiduvees. Et üritus poleks surmtõsine, vaid eluline.

Mõned tema stiilinäited.

Kui tunnistuse sai Kirill Ignatjev: «Ütleb, et õpib kokaks. Ma ei usu, liiga kõhna näeb välja. Ju on veel palju õppida.»

Kui tunnistuse sai Vladislav Krõmski: «Pange seda meest tähele: temast sõltub meie elu. Ta valmistab liiklusmärke.»

Kui tunnistuse sai Stanislav Osadtši: «Hoidkem sellest mehest eemale: tegemist on poksijaga.»

Kui tunnistuse sai Juri Pikunov, kes elab Sakus: «Pole ime, et ta ise siia sõitis: tegemist on sõiduõpetajaga.»

Kui tunnistuse sai Andrei Vassiljev: «Selle mehe juures on turvaline olla: töötab turvamehena.»

Neil, kes Rebbani kommentaare tähelepanelikult jälgisid, ei saanud jääda märkamata, et vastsete kodakondsete hulgas eristus kolm gruppi.

Esiteks, toimekad emad. Näiteks Ida-Virumaa keskhaiglas õena töötav Tatjana Burlaku, kellega koos sai kodakondsustunnistuse ka 10. klassis ja samuti muusikakoolis klaverit õppiv tütar Alina.

Või Nadežda Patiteeva, kes jättis tseremoonia ajaks seistmekuuse tütre Zahharija Viru Keemia Grupis töötava, seni Eesti kodakondsuseta abikaasa Andrei hoolde.

Teiseks, slaavi kaunitarid. Näiteks Narva Pähklimäe gümnaasiumi abiturient Svetlana Tropina, kel eile oli topeltpidulik päev: ta tegi ka oma eetridebüüdi Eto Raadios.

Või kümnendik Anastassia Tšussova, kes osaleb teatrikooli näiteringis, või kaheteistkümnendik Ksenia Tretjakova, kes tegeleb aeroobikaga ning on osalenud mitmetel võistlustel välismaalgi.

Spordipoisid

Tegelikult sobiks Tretjakova otsapidi ka kolmandasse grupi, kui see ei koosneks ülejäänud osas peamiselt noortest meestest. Niisiis – spordipoisid.

Jõhvi Vene gümnaasiumi kümnendik Konstantin Grištšenko, paremas kõrvas läiklev kivike ja juuksed tagant õlgadeni, mängib Viru Sputniku meeskonnas ründajana Eesti jäähoki meistrivõistlustel. Ta loodab kevadel pääseda kuni 18-aastaste Eesti koondisse, et lüüa kaasa omaealiste MM-turniiril Tallinnas.

(Tema emal Ljubov Leonoval, kes on 30 aastat töötanud Eesti Põlevkivis raudteel, ei ole Eesti kodakondsust ning ta palus poja üle uhkust tundes naerusuiselt, et temast väga palju seetõttu ei kirjutataks.)

Aserbaidžaanlast Anar Zeinalovit oli eile toetama tulnud Eesti kreeka-rooma maadluse koondise peatreener Henn Põlluste. Zeinalov on 14-kordne Eesti meister, kuid kodakondsuse puudumise tõttu polnud seni tiitlivõistlustele pääsenud.

Nüüd pääseb. Debüüdi Eesti eest teeb ta aprillis Tamperes

EM-võistlustel. Põlluste loodab, et 23-aastane kuni 55 kg raskuste seas võistlev matimees suudab välja võidelda ka pääsme Pekingi olümpiale.

Veel üks olümpia nimel harjutav idavirumaalane, jooksja Vjatšeslav Košelev pidi eile kodakondsustunnistusest ilma jääma proosalisel põhjusel: ta polnud veel Venemaa kodakondsusest lahti saanud.

Sillamäe kutsekoolis õppiv Aleksandr Maslenikov oli eilsele üritusele kaasa võtnud ka pruudi Svetlana Bobõlkova, kes oli põhiseaduse tundmise eksamil põrunud, kuid lubas lähiajal kodakondsuse saamiseks uue katse ette võtta. Kahe peale on neil lauale lüüa mitu omavanuste Eesti meistri tiitlit.

Maslenikov võitis eelmisel hooajal Eesti murdmaasuusatamise meistrivõistlustel 10 km vabatehnikasõidu, Bobõlkova tuli riigi meistriks 1500 meetri jooksus. Tema nimele kuulub ka Eesti kuni 14-aastaste rekord 5000 meetri distantsil 17,36.

Õhtujuht Rebban ei tahtnud vastsetele kodakondsetele alla jääda, väites, et eks temagi ole järgusportlane – langevarjuspordis. «Kui kolm korda hüppasid lennukist välja ja ellu jäid, oligi kolmas järk käes,» lisas ta.

Ansip, ise vana jooksumees, ei hakanud kontserdimajast parteikamraadidega kohtumisele siirdudes vastu vaidlema väitele, et seni kuni Ida-Virumaa mitte-eestlased veel sporti teevad, püsib Eesti sport elus. Elujõudu ilma kodakondsuseta muule maailmale aga tõestada ei saa.

Priit Pullerits

Allikas: Postimees
[Lisatud 16.02.08]
Ken Koort
AS Panaviatic
Ken Koort  ken@koort.ee  +372 50 41 061