EST RUS
 
Jõulurahu soovides 2014
Jõulurahu aeg on käes, kiirelt muutuvas maailmas on siis vähemalt ...
aasta 2013

Ken Koort: "Ükski poliitik ei võta ideesid laest!"


Minu intervjuu põhiseaduskomisjoni eksperdi Ken Koortiga oli valimiste-eelselt lühike ja hoogne: mõneminutine kõnd ukse juurde, tänusõnad ja hõlmade lehvides läinud ta oligi. Õnneks ei tulnud mul diktofonile salvestunud juttu palju tsenseerida: "Mina kandidaadina riigikogusse," kõlas ainult kord. Samas jäi mul siiski tunne, et kuu aja pärast samu küsimusi esitades olnuks vastused pisut teistsugused: valimisstressi ajal on ka poliitik inimene.

Rääkisime mittekodanikest Eestis.

Ütle, Ken, kas see oli üllatav? See, mida sa ruumis nägid, kuidas noored suhtusid, mida nad küsisid?

Ei-ei, mingit üllatust ei olnud. Ma ju külastan ka oma igapäevakoos tihti erinevaid koole ja mitte ainult Ida-Virumaal, vaid ka Tallinnas, Saaremaal, Tartumaal. Noored ju ütlesid ka, et nad ei näe, et kusagil oleks probleem. Ainult võib-olla see suhtumine ja teavitustöö... Seda võiks alati rohkem olla ja sellest pole kunagi piisavalt. Tuleb mõelda seda (=teavitustööd) ratsionaalsuse piires, et ka mitte väga palju üle pingutada.

Kas sind pisut pettuma ei pannud, et oli võrdlemisi vähe innovatsiivsust? Ei olnud sellist "tuleme nüüd täitsa geniaalse ideega" tunnet?

Et tegemist on noorteparlamendi mudeliga, siis ega parlamenditööd väga innovatsiivseks ei saagi teha. Sel ongi kindel reglement, millega natuke manipuleerida või natuke teistmoodi teha. Ma arvan, et mõte oli hea, aga teema oli hästi laiapõhjaline, keeruline. See on küll inimestele hästi lähedane, aga samas on keeruline mingit konkreetset seisukohta formuleerida.

Aga ikkagi, kas sul kahju pole, nad ju oleks võinud välja tulla hoopis...

Aga aega veel on, ega see töö veel läbi ei ole! Nad võivad ju veel millegi huvitavaga välja tulla - väga huvitav oleks teada, millega.

Tegeled selle valdkonnaga palju. Kas üldjuhul inimesed suhtuvadki sellesse küsimusse hästi emotsionaalselt või osatakse ka argumenteeritult, rahulikult suhelda?

Nii ja naa, oleneb vanusest. Väga palju oleneb vanusest.

Just selle vanuse puhul? Ruumis olid noored vahemikus 14-20.

Ah nii noored? Mul jäi mulje, et natuke vanemad... Need noored, nagu ma aru saan, on tulnud kokku üle vabariigi. Osa on teemaga paremini kursis, need, kes on pidanud integratsiooniprotsessi isiklikult läbi elama - nende jaoks on see isiklik kogemus. Noored ise ka ju ütlesid, et suuri tõkkeid ei ole riik ette pannud, aga nende tutvusringkonnas on peresid, kellel on jäänud tõke, ei ole piisavalt finantse. Jällegi, teavitustööd on võib-olla vähe tehtud - finantsi on ju võimalik leida, riik doteerib igasuguseid erinevaid programme. Ei-ei, noored olid väga avatud ja diskuteerisid elavalt. Mul jäi küll väga positiivne mulje.

Mis sa arvad, mis tänasest tööst saab? Tulem, väljund?

Kindlasti on homme huvitav vaadata, mis nad kokku kirjutavad; kogutud ideed, kuidas need paberile pannakse. Ma ei usu, et siit suuri üllatusi tuleb, küll aga mingi mõte, mille peale keegi pole tulnud. Keegi näiteks juhib tähelepanu mõttele, mis on jäänud kellegi lauasahtlisse seisma: see võib värskendada ideesid või algatada mingit seadusandlust.

Usud sa, et sellest saab asja?

Usun sellesse, et peab suhtlema ja inimestega rääkima. Kui selliseid foorumeid ja selliseid debatte, väikeseid ümarlaudasid ei oleks, siis... ega ükski poliitik ei võta neid ideesid laest! Kui teie täna istute siin koos ja kahe päeva jooksul mõtlete välja mingid omad ideed, siis minu jaoks on see mitte ühe inimese idee, vaid mitme inimese kahe päeva ideede kogum, kust ma katsun midagi välja noppida ja mõelda, mida võiks kellelegi teisele pakkuda või tulevikus aidata ellu viia.

Oli sul hea meel siin olla?

Jaa, ikka, alati on noortega hea koos olla. Lõbus seltskond.

(ajakirjanik: Maria Kupinskaja)

Posted by Noorte Riigikogu at 18:05

Labels: PõhiseaduskomisjonAllikas: Noorte Riigikogu
[Lisatud 17.02.07]
Ken Koort
AS Panaviatic
Ken Koort  ken@koort.ee  +372 50 41 061