EST RUS
 
Jõulurahu soovides 2014
Jõulurahu aeg on käes, kiirelt muutuvas maailmas on siis vähemalt ...
aasta 2013
Valimised toovad tippartistid koduõuele

Vanilla Ninja, Anne Veski ja Tõnis Mägi on vaid mõned tuntud Eesti artistide nimed, kelle kontsertidest võivad idavirulased osa saada ainult tänu sellele, et 4. märtsil tulevad riigikogu valimised.Rahvaliit palkas läinud nädalavahetusel oma valimiskampaania toeks laulma Anne Veski. Iseküsimus on, kas need laulud talle Kiviõlis lillekimbu üle andnud Voldemar Trummile või mõnele teisele rahvaliitlasele ka mõne hääle juurde toovad.
Kuigi paljud riigikogusse kandideerijad ei poolda meelelahutuse kaasamist valimiskampaaniasse, on siiski valimiste-eelne aeg helde tasuta kontsertide ja muude lõbustusürituste poolest.

Reformierakond nagu meelelahutusagentuur

Ida-Virumaal panustavad meelelahutusele kõige enam Reformierakonna kandidaadid. Silmad annab selles osas kõigile ette rahvastikuministri nõuniku ametis olev Ken Koort, kes korraldab 2. märtsil Narvas Eesti popmuusikutest rahvusvahelisel muusikaturul suurimat edu saavutanud ansambli Vanilla Ninja kontserdi. Tüdrukutebänd, kes tavaliselt esineb Eestis vaid mõned korrad aastas ja nende kontsertide piletihinnad ulatuvad 250 krooni kanti, astub Koorti sõnul Narva noorte ette kas tasuta või siis sümboolse tasu eest. "Mul on nendega head suhted," ütleb Koort lühidalt, mil moel see võimalik on.

Juba sel reedel korraldavad Reformierakonna kandidaadid Valge Hobu trahteris traditsioonilise sõbrapäeva ürituse, mis sai alguse eelmiste riigikogu valimiste eel, mil Rein Aidma ja Kristiina Ojuland tekitasid rohkesti furoori sellega, et valasid baarileti taga noortele napsi. Ojuland on nüüdseks läinud kandideerima Lääne-Virumaale ja etendab sealsetes maaklubides Lumivalgekese rolli. Aidma kinnitab, et korraldab küll taas noorte puhkeõhtu, kuhu on oodata üllatusesinejat, aga viina valamisega ta seal enam tegelema ei hakka.

Aidma sõnul on sedasorti üritused üks võimalus tekitada huvi valimiste vastu ka nende seas, kes muidu ilmselt üldse valima ei tuleks. "See ei tähenda muidugi veel kaugeltki seda, et nad seepärast just minu poolt hääletavad," märkis Aidma.

Igor Sumarok seevastu on kinni maksnud vahakujude näitusi Ida-Virumaal ja korraldanud vene rahvamuusikaansambli Zlatõje Gorõ väikese tuuri. "Tegin uuringu, millest selgus, et Ida-Virumaa inimesed tunnevad puudust huvitavatest vaba aja veetmise võimalustest. Püüangi oma kampaaniat nii teha, et see pakuks siinsetele inimestele midagi kasulikku, püüan neid kodust nelja seina vahelt välja tuua," räägib Sumarok.

Tema erakonnakaaslane, reformistide esinumber Ida-Virumaal Jaanus Rahumägi seevastu loodab valijaid meelitada kallite LCD-telerite loosimisega. Mängus on viis telerit, mille kogumaksumus ületab sada tuhat krooni.

Anne Veskil Rahvaliidule juba lauldud

Rahvaliit korraldas läinud nädalavahetusel popdiiva Anne Veski kontserdid Kiviõlis ja Kohtla-Järvel. Erakonna liidril Ida-Virumaal Arno Rossmanil oli heameel, et tänu lauljatarile tuli kultuurimajadesse rohkesti inimesi, kellele sai ühtlasi jagada valimismaterjale ja tutvustada kandidaate. "Ei ole mõtet salata, et kui kuulutaksime välja ainult kohtumise kandidaatidega, tuleks kohale tunduvalt vähem inimesi," ütles Rossman.

Tema sõnul on tulekul veel mitmeid kontserte, kuid ilma staarideta. "Rahalised võimalused seavad oma piirid," märkis Rossman.

Ka kõige noorema ja hoogsalt populaarsust koguva Roheliste Erakonna arsenalis on kontsert. Täna õhtul teevad Narva keskraamatukogus muusikat Tõnis Mägi, Jaak Tuuksam ja roheliste esinumber Ida-Virus Mikk Sarv. "Muusikuna on mul hea meel iga kontserdi üle ja kui valimised annavad põhjuse tulla meie kanti tuntud muusikutel, siis on see ainult hea," ütles Sarv.

Ida-Virumaal favoriidiseisuses olev Keskerakond oma siinse juhi Veikko Luhalaidi sõnul meelelahutusüritustesse eriti ei panusta. "Oleme sel teemal ka oma kandidaatidega tuliselt vaielnud. Minu seisukoht on, et koogiküpsetamised kaubamajade ees või muu säärane tsirkus valimiste juurde ei sobi. See hakkab mulle endale sisemiselt vastu," ütles Luhalaid, kelle sõnul on siiski ka Keskerakond korraldanud näiteks teatritudengite tasuta etendusi. "Iga kandidaat ise vaatab, kui palju ta nii-öelda kergemat poolt oma kampaanias kasutab."

Keskerakonna nimekirjas Toompeale pääsu üritav Eevi Paasmäe rääkis, et ta on näiteks Lohusuu kandi valijatega kohtumisele võtnud kaasa Sillamäe mustkunstnikke. "Natuke peab ikka inimestele meelelahutust ka pakkuma, aga sellega ei tohiks üle pakkuda," arvas Paasmäe.

Tsirkusetegijad ja seadustetegijad

Sotsiaaldemokraatide Ida-Viru piirkonna juht Eduard Odinets ütles, et nende erakond kontserte korraldama ei hakka. "Leiame, et valimiste puhul on õigem kohtuda inimestega ning selgitada oma seisukohti ja kavatsusi. Riigikogusse ei valita ju tsirkusetegijaid, vaid Eesti riigile seadustetegijaid," märkis Odinets.

Sotsiaaldemokraadid on siiski kuulutanud välja valimistulemuste ennustusvõistluse ja lubanud õigesti vastanute vahel loosida välja sõidu Brüsselisse Euroopa Parlamenti.

Isamaa ja Res Publica Liidu esinumber Ida-Virumaal Ants Pauls märkis, et nende erakond ei pea õigeks loosimiste ja muude selliste trikkidega endale toetajate võitmist. "See ei ole meie arvates eetiline," ütles Pauls, kelle sõnul ei ole erakonnal kavas korraldada ka suuremaid meelelahutusüritusi.


Allikas: Põhjarannik
[Lisatud 14.02.07]
Ken Koort
AS Panaviatic
Ken Koort  ken@koort.ee  +372 50 41 061